Big Band
Fabryka Wełny

Big Band „Fabryka Wełny” powstał w 2016 r. Muzycy wywodzą się z różnych środowisk muzycznych, od klasyki po muzykę jazzową.  Są artystami  Filharmonii Łódzkiej, Teatru Wielkiego i Muzycznego  w Łodzi,  wykładowcami  łódzkiej Akademii Muzycznej i liderami własnych zespołów. Od 2020 r. orkiestra współpracuje z Radiem Łódź.

Dlaczego Orkiestra nazywa się Big Band Fabryka Wełny ?

— Dla podtrzymania dawnych tradycji włókienniczo - muzycznych. Jak wiadomo,  jazz (lub swing), ku któremu nasz zespół zdecydowanie się skłania, narodził się na polach bawełny, a pod „naszym dachem”, czyli w murach hotelu „Fabryka Wełny” mieściła się kiedyś fabryka bawełny. Skąd i po co ta „wełna”? — Dla ocieplenia wizerunku; wełna lepiej grzeje.
Skąd i po co ta „wełna”? — Dla ocieplenia wizerunku; wełna lepiej grzeje. Jak wiadomo,  jazz (lub swing), ku któremu nasz zespół zdecydowanie się skłania, narodził się na polach bawełny, a pod „naszym dachem”, czyli w murach hotelu „Fabryka Wełny” mieściła się kiedyś fabryka bawełny. Skąd i po co ta „wełna”? — Dla ocieplenia wizerunku; wełna lepiej grzeje. Słynny jazzowy klub w Nowym Jorku nazywał się ”Cotton Club”, czyli bawełniany (Francis Coppola nakręcił o nim film), grał w nim do tańca big band Duka Ellingtona, śpiewał Cab Calloway.
- Kalina Jerzykowska

poznaj nas

Orkiestra zagrała dużo dobrze przyjętych koncertów; w Filharmonii Łódzkiej w ramach Freedom Jazz Festival, w Teatrze Muzycznym w Łodzi, łódzkiej „Wytwórni”, z Krystyną Prońko, na festiwalu „Złota Tarka 2019” (z  Olgą Fidrysiak, Dorotą Miśkiewicz i Kubą Badachem), Od 2017 r. jest stałym gościem cyklu „Piotrkowska Kameralnie”.
W 2018 roku big band zdobył  I miejsce i nagrodę Grand Prix na festiwalu big bandów w Nowym Tomyślu.

Repertuar orkiestry to kompozycje członków zespołu i szeroko pojmowana muzyka swingowa. Na koncertach big bandu można również usłyszeć na żywo i w oryginalnych aranżacjach muzykę ze „złotej ery jazzu” z połowy ubiegłego wieku, kiedy grały słynne orkiestry Glenna Millera, Benny Goodmana czy Duka Ellingtona. W  repertuarze nie brakuje również klasycznej muzyki tanecznej.